Fauna v olivovém háji

Vyskytla se tu poptávka po povídání o zvířátkách. :-) Tak pojďme na to. Předem upozorňuji, že nejsem biolog. Pouze kreativec, který si všímá kreatur kolem sebe a často je z nich nadšený, inspirovaný, případně někdy vyděšený. Zůstala bych u popisu situace u nás na pozemku.

Myši a jiní hlodavci

Co se týče zvířátek, v olivovém háji je celkem živo. Bohaté a nevítané zkušenosti máme s hlodavci, což jsou tady konkrétně myši (ty jsou tu obzvlášť vypasené) a krysy (tedy podle mé laické identifikace vzhledem k délce ocasu a množství přístupné vody na pozemku jsem došla k závěru, že to nejsou potkani). Pravidelně tu nakousávají tvrdé plastové hadice na závlahu oliv, případně lezou do krabic s našimi věcmi, které stále čekají na vybalení. Jsou schopni nahryzat nevídané. A setkání s krysou nepatří k mým oblíbeným zážitkům. Naštěstí od doby, co máme šelmičky, jsou tyto zkušenosti ojedinělé (až na občasný catschooling – rozuměj – máma kočka přinese ještě živou krysu koťatům, aby malé šelmičky viděly, co lovit). Kočky si občas donesou na hraní i jakéhosi miniaturního rejska. Měří od hlavy až po konec ocásku asi pět centimetrů.

Kuny

Další zvířátka zde jsou kuny. Ty si loni udělaly hnízdo pod krytem větráku a nefunkční klimatizace na střeše karavanu a překousaly tam dráty. Po setmění je někdy slyšet jejich hašteření. 

Zajíci

Od podzimu do jara do okolí pravidelně přijíždí zdejší myslivci s puškami a loveckými psy s rolničkami na krku střílet zajíce. Jednou jsem viděla dva zajíce na cestě kousek pod našim pozemkem, stáli na zadních a pacičkovali se. Nevím, zda se kamarádili, nebo spolu soupeřili. Tento rok před středoevropskými Velikonocemi si naše kočka přinesla velikonočního maličkého zajíčka a dala si ho do misky ke granulím. Už byl bez hlavičky. :-/ Od té doby přinesla kus zajíčka ještě asi dvakrát, jednou i s hlavičkou. 🙁

Záhadné stvoření

Vyskytuje se tu rovněž záhadné stvoření (nevíme, co to je), které se projevovalo tak, že nejprve v noci trhalo pytel s odpadem nachystaný k odvozu a vybíralo zbytky jídla – okousané kosti, nebo vytáhlo krabici od mléka a odtáhlo si ji daleko do svahu. Záhy po tom, co jsme v karavanu zapnuli plašič hlodavců (nevíme, zda to má souvislost, či zda se jedná o náhodu), přes noc stvoření začalo krást naše boty, které nebyly schované uvnitř a roznášelo je po pozemku. Hádáme, že to mohla být kuna, krysa nebo jezevec. Nebo zatoulaný pes? Na botech byly zřetelné otisky ostrých zubů.

Rovněž nám vyhrabávalo brambory ze země (jen vyhrabávalo, nežralo).

Ptáci

V olivovém háji zjara vrkají hrdličky (tedy myslím, že jsou to hrdličky :-)), jsou tu sýkorky a spousta malých ptáčínků, které neznám jménem. Občas se nějaký vyfotí před online kamerou. (Viz foto.) Krákorají tu černí velcí ptáci létající v ovzduší a často krouží po obloze dravci. Podle pískání snad káně, zahlédli jsme však v okolí i orla mořského. V noci houkává sýček. Hezký uklidňující zvuk.

Netopýři

Vídáme tu i netopýry. Celá rodinka sídlí v prostoru pod základy domu (říkáme jí hladomorna).  Jednou mláďátko zabloudilo dovnitř domu, když jestě nebyla okna a pověsilo se u stropu. Naštěstí jen na chvíli a uniklo našim krvelačným sladkým šelmičkám. 

Plazi

Když začnou slunečné teplé dny, rády se venku vyhřívají ještěrky. Jsou buď hnědavé, nebo krásně pistáciově zelené. Jsou ale poměrně rychlé, takže není snadné je vyfotit. Kočky však mají kratší reakční dobu, než ještěrky, takže občas máme možnost si tyto krásné plazy prohlédnout a vyfotit i v kuchyni. 🙂 Pak tu jsou ještě malinké téměř průsvitné ještěrky, které běhají i uvnitř po zdech, ty vídám jen večer a v noci.

Občas lze zahlédnout hada. I poměrně velikého. Údajně na Krétě nejsou jedovatí, pojďme tomu tedy věřit.

Hmyz

Hmyzu je tu spousta. V létě brutální komáři a jejich příbuzní maličcí pakomáři, či co, jsou světlí, takže nejsou skoro vidět, nebzučí, ale koušou. Místo slimáků na zahradě tu máme kobylky, které rády ožírají listy zeleniny a ovocných stromů. Samozřejmě spousta dalšího létajícího i lezoucího hmyzu, kterou já jako laik neidentifikuji. Jednou večer v pokojíku, kde jsem spala, jsem objevila na zemi něco jako malinkého štíra.

Na co však nelze zapomenout, zhruba od června do září od svítání do setmění tu koncertují cikády. 🙂
Za teplých nocí pak je slyšet tichounké cvrkání cvrčků.

Vítanými hosty tu jsou krétské včelky. Na Krétě je hodně chovatelů včel a speciálně krétský tymiánový med je vyhlášený a žádaný. Možná jste ochutnali.

To je tak ve zkratce. Jo, a víte, jak se řekne řecky „zvíře“? Zóo (ζώο).

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Poslední články

Fauna v olivovém háji

Vyskytla se tu poptávka po povídání o zvířátkách. 🙂 Tak pojďme na to.
Předem upozorňuji, že nejsem biolog. Pouze kreativec, který si všímá kreatur kolem sebe a často je z nich nadšený, inspirovaný, případně někdy vyděšený. Zůstala bych u popisu situace u nás na pozemku.

Celý článek »
Nenechte si ujít novinky z Kréty!

Přihlaste se k odběru a obdržte upozornění o každém novém článku.