Z čeho budeme stavět? A proč ISOTEX?

Jakou technologii výstavby jsme zvolili? Co je to ISOTEX a jaké má výhody? To se dozvíte v tomto článku.

Rychlá, k přírodě šetrná technologie

V posledních měsících je toto otázka, na kterou nejčastěji v souvislosti se stavbou odpovídám. Technologii stavby jsem řešil dlouhé měsíce. Jako kritérium jsem měl jednoduchost a rychlost výstavby. Od začátku jsem totiž plánoval, že maximální podíl stavby chci provádět svépomocí.

Průzkum přes internet

Díky internetu jsem se během mnoha desítek hodin sledování řady videí na YouTube a čtení článků seznámil snad se všemi aktuálními technologiemi. Žel, to, co se mi zamlouvalo nejvíce, prefabrikovaný dům, který se doveze na místo a je možné ihned bydlet, nepřipadal v našem případě v úvahu. Byť jsem měl už konkrétní nabídku takového domu 4+2 v ceně cca 30 tis. Euro, ukázalo se, že doprava posledních cca 2 km je na naši lokalitu nemožná. Doprava přes půl světa problém není (domek by vezli z Nizozemí), ale prudké zatáčky ve svahu vedoucí na náš pozemek jsou neřešitelný problém.

Místní praxe je buď klasický zděný dům nebo mnohem častěji betonový skelet, do kterého se pak vyzdívají zdi. Tohoto jsem se chtěl vyvarovat, neboť jsem chtěl minimalizovat množství betonu a závislost na místních dělnících. Zkušenosti s výstavbou základů potvrdila, že tento úvodní předpoklad byl více než prozíravý.

ISOTEX - ekologické bloky z Itálie

Nakonec jsem se rozhodl pro bloky ISOTEX. Jedná se o bloky vytvářené z recyklovaného dřeva, které obsahují i tepelnou izolaci, pokládají se na sucho a následně jsou prolévány betonem. Tepelné, akustické a ohnivzdorné parametry těchto bloků jsou nad rámec evropských norem. Výrobce tvrdí, že náklady na stavbu jsou o cca 30 % nižší než při klasické výstavbě. ISOTEX je vyráběn v Itálii již více než 30 let. Další tradiční výrobce obdobné technologie sídlí ve Velké Británii a dále je možné najít několik odvozenin u dalších výrobců na obdobném principu. Jedná se tak o osvědčenou technologii a žádný neověřený experiment.

ISOTEX mě zaujal tím, že využívá recyklované dřevo, má hodnověrné testy ze seizmických oblastí v Itálii, staví se na sucho a má obrovskou on-line podporu pro stavebníky. Díky vytvořeným tutoriálům vypadá výstavba velmi snadno.

Úskalí "nové" technologie

Praxe je pak vždy o poznání složitější než marketingové materiály, ale i tak jsem rád, že jsem tuto technologii zvolil. Velký oříšek byl přesvědčit architekta, aby s touto technologií počítal. Až když si zavolal s jiným řeckým architektem, který z tohoto materiálu již dům v Řecku stavěl, uznal, že má tato technologie smysl. Sice pak byly i další problémy spojené s tím, že se pouštíme do něčeho, s čím nikdo z místních nemá zkušenosti, ale vše se podařilo úspěšně vyřešit.

Za chybu považuji, že jsem přistoupil na požadavek architekta a ze stejného materiálu objednal i střešní bloky, což jsem původně neměl v plánu. Sice tím získáme nadstandardní tepelnou izolaci domu, což na Krétě znamená, že ušetříme v létě za klimatizaci 😊, ale náklady na materiál a jeho dopravu to zdvojnásobilo. Je otázka, zda tyto náklady za tu tepelnou úsporu stojí. Z ekonomického pohledu určitě ne. Totiž i v tomto případě je nutné střechu betonovat, je nutné stavět bednění, vkládat armování. Tzn. na rozdíl od zdí, kde je úspora na technologii výstavby značná (zcela odpadá stavba bednění a následná instalace venkovního zateplení), u střechy se ušetří pouze za tepelnou izolaci, což je téměř zanedbatelná položka.

Doprava

A perlička na závěr. Doprava od výrobce z Itálie do Heraklionu (lodí) stála zhruba stejně jako z Heraklionu na východ Kréty (čtyři kamiony) a doprava poslední 2 km na náš pozemek zabrala nejvíce času (částečně ruční přeložení na menší náklaďák) a tvořila cca čtvrtinu dopravních nákladů!

Podívejte se na fotografie z příjezdu materiálu na náš pozemek.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Poslední články

Fauna v olivovém háji

Vyskytla se tu poptávka po povídání o zvířátkách. 🙂 Tak pojďme na to.
Předem upozorňuji, že nejsem biolog. Pouze kreativec, který si všímá kreatur kolem sebe a často je z nich nadšený, inspirovaný, případně někdy vyděšený. Zůstala bych u popisu situace u nás na pozemku.

Celý článek »
Nenechte si ujít novinky z Kréty!

Přihlaste se k odběru a obdržte upozornění o každém novém článku.