Rok na Krétě

V současné době to je zhruba rok, co začala naše Krétská etapa života. Co se za tu dobu událo? Jak hodnotíme naše rozhodnutí s odstupem?

Krétské klima a prostředí je v každém případě „léčivé“! Ze situace, kdy jsem téměř nebyl schopen komunikovat a soustředěněji pracovat, jsem za rok, jehož velkou část jsem strávil právě na Krétě, načerpal hodně nových sil a energie.

Na druhou stranu realita běžného života přináší opět nové výzvy a starosti, a to je důvod, proč se mi nedaří psát na tento blog tak často, jak bych si přál.

Co jsme zde všechno za rok stihli?

  • Zkrášlili jsme si okolí karavanu, kde na Krétě zatím přebýváme. Okusili jsme silné podzimní a zimní větry, které nám zrušily s láskou vybudovanou rákosovou pergolu a také zničily předstan před karavanem.
  • Sklidili jsme první olivy z našeho sadu. V prosinci jsme vyrobili cca 60 litrů olivového oleje, z oliv, o které jsem se s pomocí místního starousedlíka staral a s jehož pomocí jsem je i sklidil a v místní lisovně nechal za studena vylisovat extrapanenský olej. Doufáme, že letos bude oleje více. Toto je také téma na samostatný článek.
  • V únoru až březnu jsem provedl kompletní ořez všech cca sta olivových stromů, které nyní máme a které to nutně potřebovaly. Na některé nikdo nesáhl mnoho let.
  • Provedl jsem kompletní rekonstrukci zavlažovacího systému v sadu. Ten původní byl značně poničen. Věděli jste, že myši žerou i polyuretanové trubky? Ve snaze dostat se k vodě zbaští všechno. Žel, voda pak teče jinam, než ke stromům, což je problém.
  • Instaloval jsem solární ohřívač vody. Takovou „drobnost“, jako míst dostatek teplé vody na sprchování člověk ocení až tehdy, pokud tuto „samozřejmost“ několik měsíců nemá. Do té doby jsme museli na půl hodiny zapnout elektrocentrálu na benzín, abychom měli teplou vodu na jedno velmi rychlé osprchování…
  • Postavil jsem tu několik desítek metrů kamenných zídek. Víc méně jsem se na tom učil, jak se to dělá a v praxi zkoušel techniky, které jsem načerpal z hodin videí na YouTube. Většina zídek je nasucho, některé u karavanu jsou na maltu. Toto je takový závdavek, protože vzhledem k terénu pozemku tu ve finále budou stovky metrů takových zídek. Vzhledem k tomu, jak jde stavění kamenných zdí pomalu, je to práce na několik let…
  • Sklidili jsme úrody z naší zahrádky. Brambory, rajčata, cukety, cibule, česnek, fazolky. Samé dobroty.
  • Konečně máme Starlink! Jelikož internet je pro nás zásadní, abychom mohli pracovat z Kréty, byl jsem jeden z prvních, který tu měl předobjednávku na satelit a po roce čekání jsem byl i jeden z prvních, kdo Starlink na ostrově zprovoznil. 150 Mbps download a 30 Mbps upload s neomezenými daty jsou rychlosti, na kterých se dá už obstojně pracovat. Cosmote příchod konkurence zaznamenal a nabídl mi pár měsíců před tím, než Starlink dorazil, lepší tarif a vyšší rychlosti. Díky tomu mobilní Cosmote nyní používám jako záložní internetovou infrastrukturu. Každá kritická infrastruktura, což pro nás internet je, musí být zálohovaná. Jediná nevýhoda Starlinku je, že žere obrovské množství elektřiny. Cca 50 W je pro off-grid příbytek znatelné, a když nesvítí sluníčko, tak to je příliš. Ale prý už Starlink pracuje na řešení a snad problém brzy vyřeší update firmwaru.
  • Udělali jsme základ budoucí chytré domácnosti. Kromě vzdáleného přístupu k energetickému centru zde máme několik kamer, jejichž prostřednictvím můžeme sledovat okolí karavanu, i když tu zrovna nejsme. Dálkově ovládané zásuvky a světla mají také své praktické uplatnění. Určitě v této technologii budeme pokračovat i v budoucím domě. Do tohoto systému patří i automatická pračka, kterou jsme pořídili a která jede naplno, zejména, když sem přijede manželka. 😊 A taky WiFi extander, protože pozemek je veliký a internet potřebujeme mít kvalitní i dále od karavanu.
  • Přestěhovali jsme domácnost. Ano, na konci května jsme oficiálně vyklidili náš dům v Senožatech a pomocí paletové přepravy jsme během cca 14 dní měli vše Krétě. „Trochu“ nám komplikuje situaci, že dům, který měl v této době již stát, stále není, neboť stavební povolení má rok a půl zpoždění, ale nezbývalo nám, než si poradit. Většinu domácnosti teď máme bezpečně uloženou na volném prostranství, plus něco málo v dřevěné boudě, a doufáme, že vše zimu přečká v těchto provizorních podmínkách.
  • Se sousedem řešíme nejasnou hranici pozemku. Žel, se po přesném zaměření ukázalo, že souřadnice ukazují hranice pozemku jinak, než nám je původní majitel ukázal v terénu a soused se drží starého, evidentně chybného zaměření. Proč si nepomoci k pár olivovým stromům zadarmo navíc a proč cizincům nezkomplikovat život, že? Zatím všechny dohody selhaly, tak to řešíme dál.
  • Pokračují přípravy na posílení zdrojů elektřiny. Provizorní řešení v karavanu, které bylo původně dimenzováno na prvního půl roku na Krétě, a to jen na nabíjení telefonu a notebooku, už je nedostačující. Navíc, když přijede manželka a syn, a všichni chtějí dobíjet své výkonné notebooky, tak to už systém příliš nedává… Už tu z větší části mám (a zbytek je na cestě) komponenty na 5 kW systém, který bude využívat jak soláry, tak vítr, a v záloze bude diesel generátor. Už se tak nebude stávat, že bych byl v noci bez elektriky. Byť i na to se dá zvyknout. Uvidíme, zda nám bude 5 kW stačit i pro budoucí dům. Když ne, systém je navržen tak, že se dá snadno škálovat, tzn. akorát by se přikoupily komponenty na dalších 5 až 10 kW a pak budeme mít elektriku i pro elektroauto. 😊 Které teda zatím nemáme.
  • Rozvíjíme vztahy s místními. V Myrsini už jsme asi docela profláknutí, od vidění mě už poznají i v některých obchodech v Sitii a v Ierapetře. Na nějaké hlubší osobní vztahy je ale ještě brzy. V Senožatech nám to trvalo cca 20 let, než jsme splynuli. Nevím, zda to tady bude rychlejší.
  • Obdrželi jsme stavební povolení! Po roce čekání a půl roce neustálých doplňování máme konečně projekt schválený a můžeme začít se stavebními pracemi. Poslední etapu, donášení různých dokumentů na úřady, jsem si zajišťoval sám a na toto téma napíšu snad samostatný článek. Skutečnost, že na úřadě v průměru bývá max. jeden člověk, který je schopen jakž takž komunikovat v angličtině, je jedna potíž. Druhá pak je, že vše je naprosto nezprocesované a nikdo neví, jak v konkrétních krocích postupovat. Např. taková banální věc, jako zaplatit poplatek bankovním převodem, může být problém k řešení na několik dní… Něco jako IBAN a variabilní symbol platby se tady totiž při styku s úřady nepoužívá.

Co mezitím v Česku?

A kromě těchto radostnějších i méně radostných věcí na Krétě jsem v posledním roce řešil udržení firem v Česku. V družstvu jsme čelili násilnému převzetí, a i ostatní problémy, od kterých jsem se na cca rok totálně odstřihl, na mě už tento rok opět doléhají. Ukázalo se, že jsou věci, které mimo mě nikdo nevyřeší. A pak, že každý je nahraditelný. Žel, řešení problémů mi jde velmi pomalu, pomaleji, než by bylo záhodno, ale už si hlídám své zdraví a nemíním vyhoření prožít znovu. Jak mi říkal doktor, jsou lidé, které vyhoří nejen dvakrát, ale třeba i pětkrát za život. Tomu říkám obrovský masochismus a nepoučitelnost. Já jsem za tuto zkušenost rád, ale po druhé už bych ji opravdu nechtěl…

Jak to s odstupem hodnotíme?

Takže určitě této životní změny nelitujeme, věříme, že jsme na správném místě a pořád se těšíme na nové věci před námi.

Tak nám držte palce, ať se dobře rozjedou stavební práce a pokud chcete extrapanenský olivový olej přímo od pěstitele, tak už přijímáme objednávky! 😊 Do Česka ho přivezu v prosinci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Poslední články

Fauna v olivovém háji

Vyskytla se tu poptávka po povídání o zvířátkách. 🙂 Tak pojďme na to.
Předem upozorňuji, že nejsem biolog. Pouze kreativec, který si všímá kreatur kolem sebe a často je z nich nadšený, inspirovaný, případně někdy vyděšený. Zůstala bych u popisu situace u nás na pozemku.

Celý článek »
Nenechte si ujít novinky z Kréty!

Přihlaste se k odběru a obdržte upozornění o každém novém článku.