Kolik stojí cesta na Krétu?

Často dostávám dotaz, kolik cesta stojí taková cesta z ČR na Krétu. Rozhodl jsem se proto zpracovat odpověď podrobněji do tohoto příspěvku. Snad vám budou tyto informace užitečné.

Na Krétu je možné dostat se letadlem nebo autem. Asi by to šlo i autobusem nebo vlakem do Athén a pak trajektem, ale to je na mě tak složité, že tyto varianty jsem nezkoumal. Mám vyzkoušenou cestu letadlem a autem, a to nyní proberu podrobněji. Pokud máte někdo zkušenost z cesty autobusem nebo vlakem, budu rád, když se podělíte dole v komentáři.

Letecky na Krétu

Jedná se o nejrychlejší, a v případě cestování jedné až dvou osob, i nejlevnější dopravu. Takže pokud cestujete samostatně, nejste fanda jízdy autem a neplatí u vás heslo „Cesta je cíl“, tak jiná alternativa ani nepřipadá v úvahu.

Přímé spoje Praha–Heraklion lítají pouze v sezóně. Provozuje SmartWings a je otázka, jak to s nimi bude v letošním roce. Loni létaly přímé spoje i z Brna a Ostravy! Ovšem mimo sezónu, tj. od října do června, je třeba počítat minimálně s přestupem v Athénách. Když ale budete chtít letenku co nejlevnější, přestupů bude více. Hodně spojů lítá přes Miláno, ale levně může přijít i spoj třeba přes Paříž. Logiku v tom nehledejte. Cena se odvíjí od aktuálního vytížení letadel, nikoliv od vzdálenosti, kterou letadlem uletíte. Jako u jiných spojů zde platí, že čím dříve před odletem se letenka kupuje, tím je levnější. Ale někdy se může podařit koupit i velmi levnou letenku jen pár dní před odletem. Vyzkoušeno za vás. 😊

Pokud chcete opravdu ušetřit a mít co nejméně přestupů, zvažte let z Vídně. Zpravidla tam jsou letenky o cca 2 tis. Kč levnější než z Prahy.

Co se týče cen, tak se dá koupit letenka za 2,5 tis. Kč jeden směr, cca 4 tis. Kč obousměrná. Ale u této ceny počítejte s tím, že „let“ může trvat třeba 16 i 24 hodin. Máte to s několika přestupy a můžete třeba v Miláně čekat přes noc na další spoj. Když vám nevyhovuje nocování na letišti a raději si zaplatíte hotel, tak už nemusí být levná letenka ta největší výhra. Na druhou stranu, noční prohlídka Milána, Paříže, Frankfurtu, Mnichova atd. může být příjemné zpestření.

Kvalitní spoje, kdy jste za pár hodin z Prahy v Heraklionu bývají kolem 8 tis. Kč za obousměrnou letenku, když jste flexibilní v termínu letu. V sezóně je možné sehnat přímý spoj Praha–Heraklion a zpět i za 4,5 tis. Kč, což je velmi dostupné. S různými příplatky, výběrem místa, pojištěním atd. se ale pod 5,5 tis. Kč nejspíše nedostanete. U přímého spoje jste za necelé tři hoďky z Prahy v Heraklionu, což uteče jako voda.

Kousek od nás (20 minut) je ještě městské letiště Sitia. Lety z něj ovšem vychází vždy o dost dráž než z Heraklionu, kam to máme 1,5 hodiny autem. ☹

A pozor! Na Krétu se dá letět i do Chania. To je populární letovisko v západní části Kréty. Od nás na úplně druhé straně ostrova. Pro ilustraci, cesta od nás do Chania autem trvá cca 4 hodiny. Jen aby si někdo nemyslel, že Kréta je nějaký malý ostrov. Obecně jsou letenky do Chania vždy o něco dražší než do Heraklionu.

Na Krétu autem

Jízda autem zabere cca 24 hodin čisté jízdy (Praha–Athény), takže počítejte raději 3 dny. Není dobré úplně přemáhat síly a někde usnout za volantem. Z Athén do Heraklionu je nutné použít trajekt. Ale než se dostanete do trajektu, čeká vás průjezd několika státy, takže k trajektu se vrátíme později.

Celkem cesta autem z Prahy do Heraklionu nás vyjde na cca 14 tis. Kč plus ubytování po cestě. Z toho je cca 8 tis. Kč za naftu, cca 3 tis. Kč za dálniční poplatky, cca 3 tis. Kč za trajekt. Podrobněji vše rozebírám dále.

Při cestě přes Maďarsko tvoří dálniční poplatky cca 100 euro a při cestě přes Chorvatsko cca 120 euro pro běžné auto do 3,5 t. Při cestě přes Chorvatsko se dá ušetřit, pokud se vyhnete Slovinské dálnici. Cesta se tím sice přibližně o hodinu prodlouží, ale i jejich okresky jsou příjemné. Pokud nepospícháte a chcete maximálně ušetřit, je toto příležitost. Šetřit na ostatních dálnicích se nevyplatí, protože jejich objíždění by cestu neúměrně prodloužilo.

Nocleh můžete pořídit už od 500 Kč za osobu v nějakém apartmánu. Kolem 35 euro za osobu zaplatíte v čtyřhvězdičkovém hotelu v Srbsku. Za 45 euro/osobu už máte v Srbsku a Bulharsku luxusní ubytování v hotelu s bazénem a saunou. Jestli jste zvyklí nocovat po hotelích v Bruselu a jiných evropských metropolích, tak vás tyto ceny jistě potěší.

Nejkratší cesta je: Brno – Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Vranje – Petrovec – Gevgelija – Athény. Ovšem nejkratší neznamená vždy nejrychlejší a nejpříjemnější. Na této trase jsou kritickými místy hraniční přechody s Maďarskem a se Severní Makedonií. Tyto přechody jsou nevyzpytatelné a můžete tam čekat klidně několik hodin. Maďaři obvykle kontrolují velmi důkladně, prohlíží celé auto, dívají se do kufru, v Severní Makedonii hledají, na čem vás chytit, aby vás nepustili dále nebo z vás vytáhli nějaký peníz navíc. Jelikož ve svém věku preferuji klid a předvídatelnost, oblíbil jsem si trasu Brno – Vídeň – Záhřeb – Bělehrad – Sofie – Promachonas – Soluň – Athény. Je to sice o cca 300 km delší, ale s čekáním na hranicích v řádu max. desítek minut (pokud se teda netrefíte do nějakého exponovaného data v tahu na Chorvatsko) a není třeba se obávat nějakých nepříjemných překvapení. Ty cca tři hoďky, o které cesta trvá déle, se mohou hravě srovnat s tím, že není neobvyklé jen na hranicích Maďarko–Srbsko čekat 2 až 3 hodiny.

Cesta se dá zvládnout i v kuse s jen pár hodinovým spaním na parkovišti, když už člověk fakt nemůže dál, ale i když jedu sám, tak si po cestě aspoň jedno spaní v nějakém hotýlku zaplatím. Už mám svůj věk a sprcha a pořádný spánek mi za těch pár desítek euro stojí. Já si velmi oblíbil Srbsko. Jsou tam velmi milí lidé, ceny asi nejnižší po cestě a velmi slušný standard jak ubytování, tak stravování. Díky platebním kartám nevadí, že mají svoji měnu. Karty berou prakticky všude, takže není třeba měnit hotovost. Slušně se dá přespat i v Sofii, ale to zas může být pro někoho příliš daleko.

Když nejsem v časovém presu, dávám po cestě dvě ubytování plus noc na trajektu. Jedno ubytování v Srbsku (u hranic s Chorvatskem) a jedno v Bulharsku. Když pospíchám, tak dávám jen ubytování v Srbsku v okolí Bělehradu.

V Řecku se připravte na mýta cca každých 20 km. Je příjemné, že vždy platíte relativně malou částku, ale nakonec se to nasčítá, takže řecká dálnice je nakonec nejdražší. Budete-li tuto cestu absolvovat častěji, určitě se vyplatí koupit si „krabičku“ na elektronické placení mýta. Mám jak chorvatskou, tak řeckou a průjezd mýtníma branama to výrazně zrychluje. Nemluvě o tom, že něco málo ušetříte.

Když už dojedete do Athén, čeká vás ta příjemnější část cesty, a to jízda na trajektu. Trajekty z Athén vyjíždí nejčastěji v devět večer. Někdy jede trajekt i v šest večer. Před víkendem jde vyplout i ráno. Přepravu provozují dvě společnosti: Anek Lines a Minoan Lines. Anek bývá o něco levnější, Minoan má o něco novější lodě. Ale plavba s oběma společnostmi je příjemná, vybavení lodí je srovnatelné.

Standardní jízdenka na palubu stojí kolem 26 euro na osobu. Poplatek za auto se odvíjí od velikosti auta. Za pickup 5,5 m dlouhý platíme obvykle kolem 80 euro. Vše je za jednu jízdu! Tzn. pokud plánujete celkové náklady tam a zpět, nezapomeňte tyto a všechny ostatní uvedené ceny vynásobit krát dvě!

Můžete si připlatit za tzv. air seats, což jsou v podstatě sklápěcí vysoké sedačky, jaké znáte z dálkových autobusů nebo letadla. Doporučuji zvážit příplatek za kajutu. Je to sice o dost dražší (60 až 120 euro za osobu), ale není nadto si cestu užít, ne? Zvláště při cestě na Krétu kajutu silně doporučuji, a to zejména, pokud lámete kilometry a cestu dáváte jen s jedním přespáním nebo jedete nonstop. Každá kajuta má vlastní sprchu a záchod, což je opravdu po mnohahodinové jízdě příjemné osvěžení. O vyspání v horizontální poloze v příjemných peřinkách ani nemluvě. Vybírat můžete mezi inside cabine a outside cabine. Outside mají okno a jsou zpravidla o cca 20 euro dražší. Vzhledem k tomu, že stejně plujete v noci a většinu plavby spíte, inside cabine je pro nás vždy ekonomická volba. Ovšem někdy se dá chytit akce, kdy je outside cabine jen nepatrně dražší než inside cabine a okénko je dobré zejména ráno, protože vidíte, jestli už jste opravdu v přístavu, nebo ne. Palubním rozhlasem vás totiž velmi agresivně vyhání z postele, jako kdyby se za chvíli už mělo jet zpátky, a vy pak čekáte ještě půl hodiny v uličce, než otevřou dveře a dostanete se konečně k autu… Jelikož se připlouvá v šest ráno (obvykle bývá mírné zpoždění), tak pokud patříte mezi lidi jako já, kdy každá minuta navíc v posteli se počítá, tak okénko snižuje hladinu adrenalinu v krvi.

A jeden tip. Pokud uvažujete o kabině pro dvě osoby, tak koukněte, zda nenabízí čtyřlůžkovou kabinu pro dva. V loňském roce kvůli pandemii nemohli obsazovat kabiny čtyřmi různými lidmi, a proto byly k mání čtyřlůžkové kabiny jako dvoulůžkové. Cena je téměř stejná jako dvoulůžková kabina, ale prostor je větší. A na lodi se každý centimetr počítá. 😊 Ale letos už tato výhoda možná nebude k dispozici.

Na každém trajektu je několik kaváren, restaurace a samoobslužná jídelna. Na Minoan lines jsou i místa, kde promítají na obrazovkách různé filmy po celou plavbu. Doporučuji využít samoobslužnou jídelnu. Není to tam tak drahé, jak by člověk na lodi očekával a dá se tam opravdu velmi kvalitně najíst. Navíc z okénka můžete u jídla sledovat noční přístav. Klasická restaurace je pro ty, kteří si potrpí na luxus, protože tam už jsou ceny znatelně vyšší.

Jakmile se ráno v Heraklionu vylodíte, hned na vás dýchne úplně jiná atmosféra: pohoda, žádný shon a obvykle příjemné sluníčko a teplíčko. Na Krétě jsou všechny silnice zdarma, takže už jen natankovat plnou nádrž (ale tankování v Athénách vyjde levněji než na Krétě) a můžete vesele cestovat po celém ostrově.

Shrnutí

Pokud se rozhodujeme čistě ekonomicky nebo pro nás hraji roli čas, pak pro cestu na Krétu jasně hovoří letadlo. Pokud nás jede více pohromadě, chceme si cestu užít a nevadí, že na ní strávíme 3 dny, pak stojí za zvážení auto. Výhoda auta je, že s sebou můžete vézt více věcí, které byste do letadla nenaložili nebo by to letenku výrazně prodražilo. Je třeba též zohlednit, jak dlouho na Krétě budete a jak se zde budete pohybovat. Pokud byste si měli např. na 14 dní nebo měsíční pobyt půjčovat auto v půjčovně, tak to opět celou cestu výrazně prodraží a příjezd autem může dávat smysl.

Dejte vědět, zda zvládáte cestu levněji a jaký typ dopravy preferujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Poslední články

Fauna v olivovém háji

Vyskytla se tu poptávka po povídání o zvířátkách. 🙂 Tak pojďme na to.
Předem upozorňuji, že nejsem biolog. Pouze kreativec, který si všímá kreatur kolem sebe a často je z nich nadšený, inspirovaný, případně někdy vyděšený. Zůstala bych u popisu situace u nás na pozemku.

Celý článek »
Nenechte si ujít novinky z Kréty!

Přihlaste se k odběru a obdržte upozornění o každém novém článku.