Jak se na Krétě staví základy domu?

Uvažujete o stavbě domu na Krétě? Pokud máte nějakou zkušenost se stavbou domu ve střední Evropě, můžete být dost překvapeni, pokud se pustíte do stavby na Krétě.

Seizmická oblast

Jedná se o aktivní seizmickou oblast, což má výrazný vliv na zdejší stavební předpisy. Tento článek vám snad pomůže ušetřit si mnohá trápení, rozčarování a pochybnosti, kterými jsme si prošli my.

Máte zato, že pro základy nepodsklepeného domu je nutné vykopat v zemi základové pasy, ty pak případně vyztužit armováním, vybetonovat a na ně pak umístit betonovou základovou desku, na které je pak založen samotný dům? Zapomeňte na tento jednoduchý a efektivní postup, pokud chcete stavět na Krétě!

Od "clearingu" k základovým pasům

Zde se začíná vrstvou nazývanou „clearing“, což je rovina
pod základovými pasy. Ano, začíná se tím, že se vykope zemina až na plochu pod
základovými pasy, na kterou se bez jakékoliv výztuže či ohraničení vylije cca
10 až 15 cm prostého betonu. Nikdo mi nebyl schopen vysvětlit praktický význam
této vrstvy. Jediný logický důvod, který mi zdejší profíci potvrdili, že se
následně pracovníkům po stavbě lépe chodí. 😊
Statický přínos tam žádný nevidím. Jestli mě někdo můžete vyvést z omylu
a existuje pro tento postup jiný důvod, prosím, napište do komentářů!

Na této základní vrstvě se pak staví bednění pro základové
pasy. A ty jsou na Krétě opravdu masivní. 

Opakovaně jsem se dotazoval, proč je nutné umísťovat do
základu tak silné armovaní v tak masivním rozsahu. Ve střední Evropě jsou
takto masivní základy využívány pouze pro výškové budovy. Jediné vysvětlení je
hrozba potenciálního zemětřesení.

U nás se ještě navíc za pochodu architekt s betonářskou
firmou domluvili, že bude lepší ještě pod základové pasy umístit jednu
kompletní nosnou vrstvu betonu. Tzn. na clearing dvoupatrové armování, 30 cm
betonu a na tom pak 60 cm vysoké základové pasy. Statisíce lítají… To ovšem
architekt ani dělníci neřeší. Já jsem ten poslední, kdo se o takových změnách
mimochodem dozví. Mám zato, že takto založený dům opravdu musí obstát i při osmi
Richtera, což snad nikdy nenastane. 

Od základových pasů po základovou desku

Poté, co jsou základové pasy vyzrálé, odstraní se bednění a prostor mezi pasy se zahrne zeminou, která se odsud před tím odstranila. Zvláště, když stavíte na skále, jako my, přijde vám to jako dost zbytečná a nesmyslná práce, ale takové jsou holt místní předpisy a praxe stavební lobby. Když jsem se díval, kolik dní speciální bagr rozbíjel skálu, jen aby se dostal o 90 cm níže s tím, že tato hmota bude následně v načechrané podobě vrácena zpátky, rozum a peněženka úpěly.

 

Následuje pak základová deska, jak ji známe, ovšem místo vyztužení obvyklou kari sítí z několika mm silných ocelových prutů očekávejte vytvoření sítě z armovacích drátů o průměru 1 cm a více. A pokud máte sklep, tak je armování dvojité.

Ochrana základů

Dobře. Základy máte úspěšně vybetonované. Smířili jste se s tím, kolik kubíků betonu se podařilo na základy vašeho nepatrného domečku vměstnat, kolik měsíců trvalo tímto způsobem základové pasy a základovou desku položit. A jak nyní základy ošetřit? Těžká asfaltová lepenka se zde prakticky nepoužívá, byť se tu koupit dá. Je to ale jeden z nejdražších materiálů na izolaci, a díky svým izolačním schopnostem zabraňuje evaporaci vody z betonových základů, což je kvůli armování problém. Voda se pak drží v základech, což může způsobit korozi armování a tím snížení statiky základů.

Veškerý beton, který přichází do styku se zemí, se ošetřuje nátěrem speciální cementovou směsí. Používá se i asfaltový nátěr. Je možný i nástřik či stěrka, ale nejrozšířenější je cementový nátěr štětkou, což zajistí dobré vměstnání hmoty do všech pórů betonu. Tento nátěr se provádí ve dvou až třech vrstvách. Tím dojde k zabránění pronikání vody do základů a armování je ochráněno od rzi, čímž se výrazně prodlužuje životnost stavby. Před aplikací nátěru je ještě nutné odstranit zbytky želez, která sloužila k upevnění bednění.

Jelikož nátěry nejsou příliš otěru odolné, je rozumné ochránit tuto izolační vrstvu nopovou fólií. Nejde už o tak vysokou položku, a tak vzhledem k investici do základů se tato investice určitě vyplatí. Nopová folie se přichycuje k základům speciálními nastřelovacími hřebíky. My jsme toto obešli postupným obkládáním fólie kameny a postupným zasypáváním. Situace, že by se následně fólie, na které jsou tuny zeminy, posunula, a základy by tak přišly o tuto ochranu je velmi nepravděpodobná i v seizmické oblasti. Ovšem pokud vám bude dělat tuto část odborník, který má odpovídající vybavení, nastřelovací hřebíky jsou určitě spolehlivější volba.

Škola trpělivosti

Přiznám se, že byť jsme měli podrobně zpracovaný projekt, včetně strukturální studie, následná betonářská praxe pro mě byla velkou zkouškou. Ještě ve spojitosti s krétským stylem práce, který nevyužívá žádné plánování, to byla dobrá škola trpělivosti a nasávání místní kultury a krétského způsobu života. Tj. to, kvůli čemu jsme s sem přesídlili.😊

Trhliny a praskliny v betonu

Že toto všechno není samoúčelné jsme se přesvědčili několik týdnů poté, co dělníci práci ukončili a ze stavby odešli. Po menším zemětřesení (3,2 Richtera) se na jednom místě v nosné zdi objevily nemalé trhliny. Zborcení stavby nehrozí, ale ošetřit to je potřeba. Existují další speciální materiály na epoxidové nebo polyurethanové bázi, jednosložkové nebo dvousloužkové. Vzhledem k vysokým teplotám, které zde panují je dvousložková polyurethané pojivo nejjistější volba. 

Jedná se ovšem i o nejdražší materiál, takže v praxi jej používá jen omezená hrstka investorů a běžný řek zalije spáru klasickým betonem. 😊 A to bude opakovat třeba každý rok, když bude stěna pořád praskat… Stavba ale díky silnému armování vydrží.

Jinak menší praskliny vzniklé vysoušením betonu, a to i když beton poctivě průběžně kropíte, i větší vzniklé nesprávným položením armování, se neřeší. Další vrstvy to překryjí.

Konec dobrý, všechno dobré

Půl rok stavby základů máme za sebou a můžeme se nyní naplno vrhnout do další etapy, která už bude mnohem jednodušší!

1 komentář

  1. Zdravím, jsem Martin z Plzně a dva roky jsem hledal vhodný starý domek k rekonstrukci na Krétě. Letos v březnu jsem dům našel a v breznu již slozil zálohu. Na podzim mě čeká předání domku.
    Vzhledem k tomu, ze budu na domě řešit rozsáhlou rekonstrukci a z poloviny bych chtěl provádět opravy svepomoci, rad bych se Vás zeptal na několik věci. Popřípadě bych Vás pozval na véču nebo tak něco. Děkuji Martin
    Whatsapp 775209020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Poslední články

Fauna v olivovém háji

Vyskytla se tu poptávka po povídání o zvířátkách. 🙂 Tak pojďme na to.
Předem upozorňuji, že nejsem biolog. Pouze kreativec, který si všímá kreatur kolem sebe a často je z nich nadšený, inspirovaný, případně někdy vyděšený. Zůstala bych u popisu situace u nás na pozemku.

Celý článek »
Nenechte si ujít novinky z Kréty!

Přihlaste se k odběru a obdržte upozornění o každém novém článku.