WiFi kamery
Jako první jsem koupil WiFi kamery. Ze začátku jsem dosti pendloval mezi Krétou a ČR, a tak bylo fajn vidět, co se zde děje, když jsem tu nebyl. Začal jsem dvěma outdoor kamerami TESLA Smart a jednou indoor kamerou. Jedna kamera mi snímala hlavní příjezdovou komunikaci, druhá karavan a vnitřní kamera mi snímala kontrolky na mé Victron Energy energetické jednotce, abych měl i vizuální přehled, pokud by byl nějaký problém.
Samozřejmě, že jsme si ze začátku zablbli a bylo vtipné, když na mě najednou manželka začala z Česka přes kameru mluvit. Všechny tyto kamery mají totiž hlasový výstup a přístup ke kamerám jsem dal i několika členům rodiny, kteří mě tak taky mohli on-line sledovat. 😊 Někdy bylo „strašidelné“, když se vnitřní kamera začala najednou otáčet. Dá se s ní totiž vzdáleně pohybovat v rozmezí 360 stupňů. Ale pak se ukázalo, že si jen brácha nastavuje lepší úhel pohledu, než mě z Česka přes kameru pozdravil. 😉
Samotného mě překvapilo, jak rychle se dá zvyknout na to, že vás může někdo on-line sledovat. Ze začátku si člověk dává pozor, je mu to nepříjemné, přemýšlí, zda se právě teď někdo dívá, ale po pár týdnech už vám to ani nepřijde.
Nyní mám navíc ještě dvě kamery na baterie. U těch je výhoda, že je mohu mít umístěné třeba na olivovníku bez nutnosti tahat k nim desítky metrů elektrického kabelu. Dobíjení baterky opravdu stačí cca jednou za tři měsíce, ale dobití trvá téměř celý den.
A jelikož mají všechny kamery i funkce detekce pohybu včetně nočního vidění, máme za pár tisíc Kč kompletní zabezpečovací systém. (Jak by paní Zázvorková řekla: „A bezpečnostní agentury nebudou mít co žrát.“) Systém mám nyní nastaven tak, že se automaticky zapne, když odjedu a automaticky vypne, když přijedu. Takže žádné kódování, žádné vracení, že člověk zapomněl zapnout alarm. Vše běží plně automaticky. Nutno podotknout, že mám jedno z nejlevnějších zařízení, takže citlivost detekce není nějak světoborná a planých poplachů je někdy i po vyladění nastavení poměrně hodně. Ale svou službu to dává. Jak se soused divil, když k nám přijel na pozemek, když jsme zrovna byli všichni ve městě. Hned jsem mu volal, když jsem na kameře viděl jeho bezradnost a jak nás hledá a vysvětlil jsem mu, že nás tam nenajde a že mi nemusí říkat, že nás přijel navštívit, protože ho vidím on-line na kameře.
Až bude dům, tak určitě přikoupím další kamery, a jelikož vývoj jde neustále kupředu, těším se na 4K a doufám, že už bude více vychytaná detekce osob, aby mi alarm nespouštěl každý závan větru nebo každá můra v noci. A to i přesto, že mám pečlivě nastavené výřezy, ve kterých má kamera snímat a ve kterých žádné větvičky s lístečkama nejsou, mám vhodně nastavenu citlivost snímání, aby mi zas něco důležitého neuteklo.
Chytré ovládání vody
Zároveň s kamerami jsem koupil i WiFi uzávěr vody, snímače hladiny vody a chytrou krabičku, která umí spínat na základě snímače hladiny vody a komunikuje přes WiFi. Nejednalo se o vůbec zbytečnou investici. Pokud někdo žil v karavanu, ví, že je do něj třeba pravidelně dopouštět vodu. Což zde vůbec nebylo snadné. Byla to práce pro dva lidi, natáhnout hadici a druhý uvnitř hlídal, zda je už nádrž plná. Když jsem tu byl sám, musel jsem pořád obíhat karavan (několikrát během dopouštění vody) a občas se stalo, že mi stejně nádrž přetekla. Postupně jsem se naučil výšku hladiny rozeznat dle zvuku napouštěné vody, ale i tak to byla nepříjemná každodenní práce. Nyní, když je třeba dopustit vodu, v aplikaci TESLA Smart kliknu na tlačítko a o více se nestarám. Mohu klidně snídat, číst si knížku, pročítat sociální sítě. Jakmile je nádrž plná, čidlo sepne a uzávěr automaticky vodu uzavře. Další level je, že i spouštění dám automaticky na nějakou hodinu a voda se tak vždy dopustí zcela automaticky. Toto jsem zatím nespustil, protože žádné technologie nejsou bezproblémové. Občas se stane, že čidlo nebo krabička nesepne a uzávěr se automaticky nezavře. Musím pak ručně i uzavřít ventil přes aplikaci. Ovšem oproti předchozímu zcela manuálnímu dopouštění se jedná o zásadní zjednodušení a zrychlení.
Chytrá světla a chytré zásuvky
Dále přibyla chytrá světla a chytré zásuvky. Postupně jsem si totiž vedle karavanu vybudoval takový přístřešek, kde mám postel, abychom nemuseli v karavanu každý večer rozkládat lavici, když jsem zde byl s tátou. Jak ale po setmění uprostřed divočiny do přístřešku klikatou cestou do kopce dojít, aby člověk nespadl ze svahu? Když je úplněk, tak není problém. To je světlo jako ve dne. Ale dalších 26 dní v měsíci to je komplikovanější. V noci je v přírodě opravdu tma. A když nesvítí měsíc a hvězdy jsou za nějakým oparem, tak je tma opravdu hodně hustá. Samozřejmě existují baterky nebo světla v mobilu, ale to přeci jen není ono. Manželka mi pořídila hezký LED řetěz. Venkovní elektrickou zásuvku jsem si udělal, ale problém je, jak to zapnout a vypnout? Vyjdete nejdříve do přístřešku, tam při setmění zapnete a když jdete kolem půlnoci do postele, tak pak vypnete a posledních pár metrů dojdete potmě? Tím pádem světlo několik hodin svítí bez užitku. Nebo zapnete do zásuvky u karavanu, zapnete si, když jdete spát, ale když dojdete do postele, musíte jít zpátky světlo vypnout a pak jít nahoru znovu potmě, což nedává smysl. Nebo nechat svítit celou noc, což je v situaci, kdy jste komplet off-grid a jedete na jednu baterku, hodně neefektivní.
Chytrá venkovní zásuvka to vyřešila. Žel, ty TESLA Smart nenabízí, tak jsem musel sáhnout po značce Sonoff a až později zjistil, že jsou dva chytré standardy, které spolu nekomunikují. Tudíž tuto chytrou zásuvku musím ovládat v jiné aplikaci než ostatní zařízení, ale komfort to je vynikající. Když jdu spát, v mobilu zmáčknu tlačítko, rozsvítím si světlo na cestě, dojdu do postele, hezky se uložím a z postýlky světlo zhasnu. Když jsme později pořídili výkonnější solární systém a větší bateriové úložiště a nemuseli již hlídat každý watt, tak jsem světýlka začal nechávat rozsvěcet a zhasínat zcela automaticky dle časového schématu. Vím, že musím jít do postele opravdu před půlnocí, pokud si pak nechci rozsvěcet manuálně. 😊
Po těchto zkušenostech jsem pořídil ještě několik chytrých žárovek v přístřešku, kde jsem už ani nedělal vypínače. Takže světla tam můžeme ovládat pouze mobilem, což v tomto případě naprosto vyhovuje. Pro ty, kteří se chytají nyní za hlavu, jen podotýkám, že v domě budeme mít vypínače, a ne všechna světla budeme mít chytrá. Je třeba vždy rozmyslet budoucí užití a nemá cenu ovládat vše přes WiFi a to nejen kvůli tomu, že to leze do peněz. Je třeba si přiznat, že spolehlivost není 100 % a určité mouchy se občas vyskytují. Ale tam, kde vzdálené ovládání dává smysl a výrazně zjednodušuje život, má smysl i přes občasné komplikace do této technologie investovat. Nejen kvůli úspoře elektrické energie, ale i díky zlepšení životního komfortu.
Další chytré zásuvky mi ovládají spouštění odpuzovače komárů. Na návodu se dočtete, že Raid máte zapnout půl hodiny před tím, než jdete spát. Kdo na to ale má pořád pamatovat? Takže, když máte pravidelný režim, nastavíte si zapnutí zásuvky na cca půl hoďky před tím, než jdete spát a když přijdete do postýlky, komáři nikde. A už nejste tak poštípaní jako dříve. A ještě větší problém, než včas odpuzovač zapnout, je ho ráno vypnout. Kdo na to zapomíná, zbytečně tak přichází o drahocennou náplň, která se mu pak vypařuje celý den v místnosti, ve které není. Nyní mi to dělá časovač a ráno po rozednění, kdy už komáři stejně nelítají, se Raid sám vypne. Takže další zařízení, které běží zcela automaticky bez zásahu člověka a šetří zdroje (energie a náplně do odpuzovače). Jaká výhoda tento automatický chod je, si člověk nejvíce uvědomí, když to pak třeba najednou přestane fungovat (např. z důvodu slabého WiFi signálu).
Velká výhoda je také světlo před místnůstkou, kterou jsem provizorně vybudoval pro manželku, než bude hotov dům. Po setmění se tam automaticky rozsvítí světlo, které se pak po desáté večer, kdy už manželka spí, ztlumí na 1 % a celou noc svítí jako tzv. „bludička“. Takže, když jde žena v noci na „chodbu“, nemusí tápat po vypínači, ani se přerazit ve tmě, ale má příjemné nouzové osvětlení, které se po rozednění automaticky vypne. Na podzim je akorát třeba občas posunout časy, aby správně fungovalo s posunem stmívání a rozednívání, ale to není problém. Práce na pár desítek sekund. Samozřejmě by to vyřešilo i zapojení venkovního světelného čidla. Ovšem pár desítek sekund práce jednou za měsíc mi pořád za investici do světelného čidla nestojí.
Chytré velké spotřebiče (chytrá pračka)
Tím to ale nekončí. Jako první velký spotřebič jsme koupili pračku. Protože když někde delší dobu přebýváte, je třeba prát. Ruční bubnová pračka pracující na principu podtlaku a odstředivé síly byla pro začátek fajn, ale automatická pračka s náplní na 10 kg prádla je úplně jiná liga. A teď, když přijela manželka, se už pere častěji. Tady to byl trochu boj, protože cenový rozdíl běžné pračky oproti chytré byl už v řádu tisíců Kč, ale nakonec se mi podařilo chytrou pračku prosadit. Co byl hlavní argument, který byl nakonec pro mě samotného nejdůležitější? Je to možnost vzdálené diagnostiky. Pokud to za dobu životnosti pračky použijeme, byť pouze jednou, tak se investice do této technologie vyplatila. Zatím máme pračku před karavanem pod zastřešenou pergolou. Ale i když bude dům, pořád budeme uprostřed olivového háje. Z nejbližšího města to sem je 25 km, ale pro specializovanou opravu by přijel technik nejspíše z Heraklionu, což je stovka kilometrů. A kdo měl někdy doma opraváře na pračku, ví, že je zcela obvyklé, že technik přijede, pračku rozebere, diagnostikuje závadu a řekne, že příslušný náhradní díl nemá a vrátí se s ním později. Když žijete ve velkém městě nebo v jeho blízkosti, může to být druhý den nebo za týden. Pokud žijete v olivovém háji na Krétě, bude to nejdříve za týden, ale spíše za měsíc nebo i déle. Protože díl bude objednávat, ten pojede z Athén, pak takovou dálku k vám nepojede jen kvůli vám atd. Ovšem když máme chytrou pračku Bosch, tak se při závadě skutečný specialista přihlásí k pračce třeba z Německa, zjistí, v čem je problém a technik pak přijede už s konkrétním náhradním dílem. Jsem si vědom, že toto nemusí být výhra pro každého, ale v našem případě to je opravdu otázka zásadní. Měsíc neprat by u nás nešlo. 😊 A takové funkce, jako nastavení pracího cyklu je přes mobilní aplikaci mnohem jednodušší než pomocí kolečka na pračce, takže to zvládnu i já. Nebo možnost sledovat, kolik minut ještě zbývá do konce praní, aniž byste se museli chodit na pračku dívat (máme opravdu velký pozemek 😊) je už jen třešinka na dortu. Pračka i sama pošle zprávu, že už doprala, takže je možné pak hned naběhnout a prádlo na sluníčko pověsit. Je samozřejmě vtipné, když mi s manželka z Česka poslala zprávu, že mi tu doprala pračka, protože jako ke každému zařízení, i zde můžete dát přístup ke správě více osobám.
Tak dům sice stále nemáme, ale v naší WiFi síti už máme zaregistrováno přes desítku zařízení, jejichž chytrou funkcionalitu každodenně aktivně využíváme.
Jo, a abych nezapomněl. Máme tu také meteorologickou stanici on-line připojenou k internetu. Takže kdo chcete vědět, jaké je u nás aktuálně počasí, jak fouká vítr apod., napište a pošleme vám volně přístupný link.
A co hackeři?
Samozřejmě to je reálný problém u všech zařízení, která jsou nějak připojena k internetu. Byť je všechno šifrováno, zabezpečeno heslem, jsou přidělována oprávnění konkrétním lidem, prolomit jde téměř vše. Otázka je, jaká škoda mi může vzniknout, pokud se někdo do mého systému nabourá a jakou investici do zabezpečení to ospravedlní. Toto si musí každý odpovědět sám. Já plánuji přejít na co nejvíce uzavřený systém napojený na vlastní NAS, který se budu snažit mít dostatečně zabezpečený. Tzn. nebudou se data ukládat nikde ve venkovním cloudu.
Konkrétní tipy na závěr
Určitě systém budeme nadále rozšiřovat, a to s ohledem na praktickou využitelnost, která ospravedlní vyšší pořizovací náklady takovýchto zařízení. Na co doporučuji dávat zřetel při pořizování chytrých zařízení na základě mých dosavadních praktických zkušeností:
- Kupovat zařízení stejné značky nebo aspoň stejného standardu. Jsou dva hlavní standardy Tuya a eWeLink, které spolu nekomunikují! Něco jako VHS a Beta u videokazet, kdo si je ještě pamatujete. Jednotliví výrobci pak využívají jednu z těchto technologií. Např. TESLA Smart využívá Tuya a SONOFF eWeLink. Můžete koupit zařízení od různých výrobců a když všichni používají např Tuya, mělo by vám to spolu komunikovat. V lepším případě vše poběží i přes jednu aplikaci. Např. mám v TESLA Smart aplikaci připojené žárovky, které nejsou od TESLA Smart, ale jsou Tuya standardu. Naopak žárovku, která je standaru eWeLink musím mít připojenou v jiné aplikaci, protože TESLA Smart ji nerozezná. ☹ Integračním prvkem pak může být třeba Google Home nebo Alexa. Integraci s Google Home jsem si už vyzkoušel a hlasem zde můžete ovládat vše, co do tohoto systému připojíte, ale zase ztrácíte nějaké funkce, které podporují nativní aplikace. Více Google Home využijeme, až bude dům.
- Zajistit kvalitní WiFi signál, což je pro správný choď všech těchto zařízení zcela zásadní. Všechna zařízení mají v sobě algoritmy opětovné obnovy, když na chvíli WiFi signál vypadne. Ovšem, pokud máte signál opravdu slabý a výpadky jsou delší, může to způsobovat větší či menší komplikace. Někdy musíte zařízení znovu spárovat, někdy musíte zařízení odpojit od elektriky a znovu připojit, aby se znovu do sítě připojilo atd.
- Zvážit, kdy má chytré zařízení opravdu smysl. I když je člověk nadšenec, je třeba zvažovat ekonomické hledisko, ale i to, že každé chytré zařízení se pokazí spíše než nechytré. A zvláště pokud si člověk nedokáže problémy vyřešit sám a je závislý na externích odbornících, řekl bych, že méně je v tomto případě více. Např. do místností, kam chodíte málo a jen na chvíli, je zbytečné dávat chytré žárovky. Chytrý uzávěr není nutné mít na hlavním přívodu vody, který zavíráte pouze 1x za rok, když jedete na dovolenou apod. Nemusíte mít všechny zásuvky v domě chytré, ale jen ty, kde daný spotřebič pravidelně zapínáte a vypínáte nebo potřebujete znát jeho konkrétní spotřebu energie.
Napište do komentářů, co byste udělali jinak nebo co bych měl více rozebrat v dalším článku. Případně, jestli byste uvítali více článků na technologická témata. Řešíme teď, zda použít chytrá světla do bazénu a která světla v domě budou chytrá a která ne. Asi koupíme chytrou ledničku, ale co sporák a troubu? V rámci domu chci pořídit zařízení na principu ZigBee, čímž zcela eliminujeme nezbytnost internetu pro tato zařízení. To je velká výhoda, pokud by např. nefungoval delší dobu internet.
Přeji vám hodně zdaru a úspěchů při budování vaší chytré domácnosti!
1 komentář