Jak se staví z ISOTEXu

Mám za sebou stavbu kompletních obvodových zdí domů z ISOTEXu, a tak se s vámi podělím o praktické zkušenosti s tímto materiálem. Co se tak snadno z oficiálních materiálů a videí výrobce nedozvíte?

ISOTEX - pass blocksČím více zkušeností jsem s bloky ISOTEX získával, tím více jsem žasnul, jak dokonale je tato více jak 30 let stará technologie propracovaná. Například z metodických materiálů jsem věděl, že na bok rohového bloku má přijít průběžný blok, ale nechápal jsem proč. Je to na první pohled úplně stejný blok jako UNI blok, akorát je o něco kratší. Proč tedy dodávku komplikovat dalším druhem bloků? Mají tyto průběžné bloky vyšší pevnost a zpevňují rohy? Proč mají tyt bloky žlábky na armovací dráty ze shora i zespoda? Když UNI bloky mají tyto žlábky jen z jedné strany a z druhé strany tvoří přepážky pevnou základnu.

U asi třetí řady jsem princip pochopil. 🙂 Tajemství je skryto v tom, že jsou „kratší“. Totiž to, že se mají bloky dávat na vazbu je jasné každému, kdo někdy něco stavěl. Že se do bloků, které vlastně tvoří ztracené bednění, leje beton, je také jasné. Ale unikátní je způsob vnitřního uspořádání bloků. Ty obsahují vnitřní přepážky, aby byla zajištěna dostatečná pevnost bloků a zde je to „kouzlo“! Přesto, že pokládáte bloky na vazbu, tj, přes polovinu bloku leží následný blok o řadu výš, všechny přepážky napříč všemi řadami jsou pěkně pod sebou. To zajišťuje rovnoměrné rozložení betonu, který vevnitř tvoří pěkné pevné sloupky. A aby to takto fungovalo, je nutné v rozích použít kratší průběžné bloky, které pěkně vymezí rozteče vnitřních přepážek. Tyto průběžné bloky jsou na rozdíl od UNI bloků asymetrické, tzn. jedna strana má vzdálenost k přepážce menší. A právě tato strana musí přiléhat k rohovému bloku. A dle toho, jestli je roh levý nebo pravý, pak musíte náležitě průběžný blok natočit. Proto je u něj nutné mít drážky na armování z obou stran. 

Jelikož jsou UNI bloky symetrické, tak tam otáčení vzhůru nohama nedává smysl a drážky na armování jsou tak jen na jedné straně. Prostě se kladou tepelnou izolací ven a drážkou na armovací dráty nahoru. Tam je to prosté. Ale u průběžných bloků je třeba dávat pozor na to, aby se nedaly širší roztečí k rohovému bloku. Tím by se pak ztratil princip svislých zákrytů žebrování, což, odhaduji, povede k nižší pevnosti stavby.

Další vychytávka je u rohových bloků. Z metodických materiálů je zřejmé, že každý druhý blok je nutné přeříznout v půli, aby se vytvářela vazba. Za tím účelem mají tyto bloky na obou stranách zřetelnou drážku. Nemusíte nic měřit, nic odhadovat. Prostě jen nasadíte pilu na drážku a ta vám pěkně vede rovný řez. Věřím, že drážka tam je právě z tohoto důvodu. Na jiných blocích svislá drážka není. Mám rád technologie, které jsou promyšlené do detailu.

ISOTEXA nebojte se, že byste druhé půlky od rohových bloků museli vyhodit. Málokdy vám zeď rozměrově vychází tak, že vazba sedí přesně na celý blok. Byť to není nemožné. Stačí dát přesné instrukce architektovi, v jakých násobcích mají být délky jednotlivých zdí. Nicméně když se stane, že vám uprostřed zdi zbyde mezera, právě odřezky z rohových bloků zpravidla tuto mezeru dobře zaplní. Maximálně je nutný drobný ořez. Rohové bloky jsou stejně jako průběžné bloky oboustranné. Tzn. přiříznuté odřezky, které jsou asymetrické, můžete natočit tak, abyste maximálně dodrželi svislý zákryt příček.

Moje chyby

Jak píšu v úvodu, chvíli mi trvalo, než jsem tyto principy pochopil. I přesto, že jsem shlédl všechna instruktážní videa od ISOTEXu, i další, která jsem o použití tohoto materiálu na internetu našel. K blokům výrobce dodal pěknou barevnou brožuru a byť tam v podstatě tyto informace jsou, ne tak polopaticky, aby to lajk bez zkušeností na první dobrou pochopil. Takže se mi stalo, že na některých místech tyto principy úplně dodržené nemám, tzn. příčné přepážky nejsou úplně pod sebou. Jelikož to je ale na místech, kde je zeď velmi krátká (1 až 3 metry), věřím, že to takový problém nebude. Rohy zeď dostatečně zpevní. Máme dům hodně členitý. Prostě samý roh. 😉 Navíc dle instrukcí architekta nešetříme armováním. V každé řadě dva paralelně vedoucí centimetrové armovací dráty. To dává hodně silnou pevnost.

Párkrát se mi stalo, že jsem z nepochopitelného důvodu otočil UNI blok vzhůru nohama, čehož jsem si všiml až, když jsem pokládal armovací drát. Ten najednou nebylo kam vložit. Místo toho, abych pěkně napasovaný a vyrovnaný blok otočil, prostě jsem si do něj drážku vyřízl. Bylo to rychlejší než řadu rozebrat a znovu napasovat. Opět nevěřím, že by to nějak negativně ovlivnilo celkovou pevnost stavby.

Moje vychytávky

even blocksV průběhu výstavby jsem využil některé zjednodušení, o kterých ISOTEX nepíše. Velký důraz se v metodice klade na správné položení první řady. Toto podtrhuji! Když založíte první řadu naprosto rovně, je pak pokládka dalších řad hračka a už to pak jde velmi rychle. Na rovných úsecích jsem dosahoval tempo pokládky  1 běžný metr za 10 sekund. V dalším článku napíšu, jak takového tempa dosáhnout a jak ho třeba ještě zrychlit. Ovšem, když spodní řada není rovná a je nutné bloky výrazněji srovnávat, práci to výrazně zpomaluje. První řada musí sedět nejen rozměrově, aby rohy odpovídaly rozměrům a umístěním domů dle projektu. Je nutné držet i horizontální rovinu, což je o trochu obtížnější. Zvláště, když máte rozlehlejší dům a nerovnou základovou desku. Obojí se mi celkem podařilo chytit a téměř 2 cm rozdíl mezi rovinou betonu na jedné a na druhé straně domu taky. U jedné stěny mi ale utekla samotná rovina bloků. Ne, že bych si toho nevšiml, ale v tomto místě byl beton tak nerovný (centimetrové výčnělky) a celkově vyšší než na druhé straně, že jsem to lépe vyrovnat nemohl, pokud bych nezvedl výšku této části. Řekl jsem si, že to vyrovnám ve druhé řadě. Sice jsem to nakonec dorovnával až do čtvrté řady, ale to je dáno mou nezkušeností s touto činností a asi i vlivem sluníčka.

A ta vychytávka? Samozřejmě je možné šikmý blok na nižší straně vypodkládat malými odřezky z bloků, ale přišla mi vhodná kombinace vyšší část spodního bloku obrousit. Vzhledem k charakteru materiálu k tomu stačí hrubější smirkový papír a když se dá do vrtačky, jde to velmi rychle.

Další zkušenosti si nechám na další článek.

uneven blocksTakže určitě ISOTEX doporučuji! Čím déle s ním dělám, tím více jsem z něj nadšený. Rychlost výstavby je obdivuhodná, tepelné vlastnosti projektanta šokovaly. S takto zatepleným objektem se tu ještě nesetkal. Kéž bych měl provizi z každého bloku, který se na základě mého doporučení koupíte. 😉 Ale příště zmíním i něco negativního.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Poslední články

Cestování busem na Krétě

Věděli jste, že po Krétě se dá cestovat i autobusem? Když jsem se snažila zjistit nějaké informace o dopravě busem, moc jsem toho nenašla, a tak se možná bude někomu hodit pár našich zkušeností. Anebo si povídání přečtete jen tak pro pobavení.

Celý článek »

Fauna v olivovém háji

Vyskytla se tu poptávka po povídání o zvířátkách. 🙂 Tak pojďme na to.
Předem upozorňuji, že nejsem biolog. Pouze kreativec, který si všímá kreatur kolem sebe a často je z nich nadšený, inspirovaný, případně někdy vyděšený. Zůstala bych u popisu situace u nás na pozemku.

Celý článek »
Nenechte si ujít novinky z Kréty!

Přihlaste se k odběru a obdržte upozornění o každém novém článku.