Jak se tu žije

Moje milá kamarádka poznamenala, že ji moc nezajímá, jak dosáhnout toho, aby se v betonu neudělaly praskliny, ale spíše to, jak se tu žije… Tedy pár střípků odsud.

Úvod

Tak jsem už nějaký čas tu. Psaní ale není moc pro mne. A určitě ode mne nečekejte žádné obsáhlé faktické výklady. Spíše pár řádků barev a dojmů.

Jarní Kréta

Cistus krétský aneb skalní růže.

Je zajímavé vidět jarní Krétu. Ta zelená barva, o kterou tu v létě moc nezavadíte! A ještě tu kvete spousta kytiček. Nám na pozemku konkrétně cistus krétský (úžasná léčivá rostlinka) a heřmánek římský, šalvěj a spousta dalších rostlinek, které zatím nepoznám. Orchideje jsem však už nestihla, jsou odkvetlé.

Bydlíme v provizorním luxusním punkovém pokojíku pod základy domu. Podmínky pro můj příjezd se staly realitou – postel, pracovní stůl – obé ze dřeva vyrobené Vítkem – ty dva doktoráty ze sociologie se občas hodí (sarkasmus :)). Dále dostatečný přísun elektřiny, internet ze Starlinku a nový monitor s úhlopříčkou 32 palců, který se tváří, že je chytřejší, než já.

Přivítalo mne ne úplně typické počasí pro konec dubna a začátek května. Déšť, veliký vítr, dokonce i bouřka. Jeden den bylo dokonce v Česku tepleji, než zde. Byl to extrém. V tuto dobu už obvykle bývá teplo a začíná turistická sezóna. A otužilci se odváží do moře i bez neoprénu.

Malé střípky z běžného života…

Nakupovat se dá například na trhu (v menších městech se koná obvykle jednou týdně, dostanete tam hlavně zeleninu a ovoce). Pro mě osobně trochu náročné – hodně hluku, spousta lidí.

Další možnost nákupu je v menších obchůdcích, buď specializovaných podle sortimentu, či malých samoobsluhách. Anebo ve větším supermarketu. My raději chodíme do řeckého řetězce, tam lze nalézt více lokálních a kvalitních produktů. Návštěva zdejšího LIdlu mne překvapila – neměla jsem dojem, že by tu platilo, že se tam dá nakoupit nejlevněji.

Pár konkrétností: obecně mléko a mléčné výrobky jsou zde dražší než u nás. O dost. Na Krétě nemají totiž asi krávy (nemám ověřeno), jen kozy a ovce. Na druhou stranu tu koupíte výborné ovčí a kozí sýry všech možných konzistencí ve výborné kvalitě a za pěknou cenu.

Pult s masem v supermarketech je tu zvláštní fenomén: stojí tam obvykle sympatický chlapík, kterému dělá radost zákazníka obsloužit a usmívá se. Když zrovna neobsluhuje zákazníky, brousí si obří nůž. Jen tak namátkou, vepřová krkovička je tu dražší než kotleta. A bůček ještě dražší než krkovička.

Už se nám rodí cuketčí miminka…

Oddělení ovoce a zeleniny mi dává trochu zabrat. K dispozici máte papírové či plastové sáčky, do kterých si zboží nastrkáte a paní u váhy vám je zváží a nalepí na pytlík cenovku. (A poděkuje vám za to.) Něco takového jako N-EKO-nečný sáček sem zatím nedorazilo. A to, že by vám nalepili cenovku na trs banánů nebo okurku, jak jsem byla zvyklá to dělat v Česku v hypermarketu, to tu nefunguje. I když podáte paní trs banánů, šoupne vám ho do sáčku a nalepí nálepku na sáček. Tuhle jsem kupovala cibuli v síťce a zapomněla jsem, že přesto ji musím nechat zvážit. U pokladny se mě pak pokladní omluvila, že musím chvilku počkat, šoupla síťku s cibulí do sáčku a šla ji zvážit. Omlouvala jsem se pak, že jsem na to zapomněla, ale ona se moc smála, že to vůbec nevadí a popřála mi hezký den. 😮

Trochu problém tu je s chlebem. Najdete tu celý regál plný různých toustových chlebíků. V některých obchodech i něco, co se podobá klasickému bochníku, ale spíše ze světlé mouky. Takže plán do budoucna je jasný. Naučit se péct vlastní kváskový chléb, až k tomu budou podmínky.

Komunikace v jiných obchodech je též zvláštním fenoménem. Tak z padesáti procent se s vámi prodavač přivítá, jako byste se znali od malička a směje se na vás. Když vidí, že tápete, nabídne pomoc. A zdá se, že tu platí pravidlo: čím mladší, tím lepší angličtina. Někteří trochu zápasí, ale ti mladší mluví naprosto perfektně. Tedy určitě lépe, než já.

Špinavý déšť

Když naprší a uschne…

A ještě z jiného soudku. Nezvyklé pro našince je, že zde neplatí, že „to voprší“. Pokud máte venku něco špinavého a čekáte, že déšť to umyje, budete překvapeni. Neumyje. Bude to naopak ještě špinavější. A pokud pověsíte ven vyprané bílé prádlo, určitě nechcete, aby vám zmoklo. Přikládám pro ukázku detail auta po dešti.

Důvod je ten, že déšť s sebou nese písek z Afriky.

Závěr

Další střípky zase někdy příště. Klidně mi napište, co přesně by vás zajímalo.

Jelikož se raději vyjadřuji barvami a tvary, spíše se budu věnovat grafickému a fotografickému pojetí. Můžete sledovat náš instagramový profil, na který se budu snažit vkládat dojmy častěji, než sem. Mějte se prima tam, kde jste.

Výhled při čištění zubů před punkovým pokojíkem. 366 verzí osvětlení a barevnosti v roce.

2 komentáře

  1. Mě by nejvíc zajímaly atmosférické jevy, fotky přírody, krajiny a zvířat.
    Taky fotky tvého vypraného a pověšeného prádla 😀

  2. Zdravím ze Senožat. Moc děkuji za informace a fotky (jakékoliv) které zveřejníte, i když vím, že si nadevše ceníte soukromí. Ten výhled od čistění zubů, to je pro nás suchozemce nádhera. Obdivuji vás za odvahu změnit život a vše co změna přináší. A tak hltám články všeho druhu a maličko při tom prožívám všechna vaše „dobrodružství“. Přeju vám oběma pevné zdraví, pohodu a co nejméně problémů se stavbou…Jarča

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Poslední články

Fauna v olivovém háji

Vyskytla se tu poptávka po povídání o zvířátkách. 🙂 Tak pojďme na to.
Předem upozorňuji, že nejsem biolog. Pouze kreativec, který si všímá kreatur kolem sebe a často je z nich nadšený, inspirovaný, případně někdy vyděšený. Zůstala bych u popisu situace u nás na pozemku.

Celý článek »
Nenechte si ujít novinky z Kréty!

Přihlaste se k odběru a obdržte upozornění o každém novém článku.